Jaka jest najlepsza ciemna („gorzka”) czekolada?

Niestrudzenie szukamy odpowiedzi na to pytanie.  Degustujemy, rozmawiamy, analizujemy niezliczone recenzje i ważne czekoladowe konkursy na całym świecie. Nadal jednak trudno o prostą odpowiedź, jednoznaczne wskazanie, że akurat ta tabliczka jest wszystkim, co w czekoladowym rzemiośle da się osiągnąć. Różnimy się odczuwaniem smaków, rozróżniamy i lubimy różne aromaty, zwracamy uwagę na szereg czynników, które komplikują wydanie jednego werdyktu. Mamy jednak pewne typy.

 

Toskania i rzadkie ziarna – warunki idealne?

Od pierwszego wejrzenia zauroczyła nas niedostępna dama – Amedei Porcelana. Z rąk Cecilii Tessieri (maitre chocolatier Amedei) wyszła tabliczka niezwykła. Wykonana z trudno dostępnych ziaren z Wenezueli, sprzedawana w ograniczonej serii 20.000 sztuk rocznie, ręcznie numerowana. To wszystko prawda, ale liczy się co innego – smak, zapach, budowanie napięcia.  To za nie Porcelana od Amedei otrzymywała co roku bardzo wysokie noty w okresie 2006-2009).

Istnieją inne „porcelany” (nazwa pochodzi od nietypowej barwy ziaren). Istnieją czekolady droższe. Istnieją takie, które wydawałyby się bardziej ekskluzywne. Żadna z nich nie zrobiła na nas równie dobrego wrażenia (choć w umysłach niektórych koneserów Porcelana o prymat konkuruje z Amedei Chuao, również wielokrotnie nagradzaną tabliczką z innych wenezuelskich ziaren). Wracamy co roku by skosztować porcelany z kolejnych zbiorów. Deszcz nagród już jakby mniejszy, ale my nadal zakochujemy się w niej na nowo.

 

Najlepsza gorzka czekolada 2013 wg Akademii Czekolady

Na początku 2013 roku poznaliśmy wyniki nagród Akademii Czekolady. Nie ze wszystkimi ocenami Akademii się zgadzamy (zwłaszcza w przypadku mlecznych czekolad), ale z kronikarskiego obowiązku odnotowujemy, że najbardziej doceniono tabliczki:

  • Amedei Blanco de Criollo (nowość w ofercie, limitowana kompozycja peruwiańskich ziaren criollo z modnego ostatnio regionu Piura – 70% kakao)
  • Amedei Cru Madagascar

oraz dwa produkty z oferty nowego amerykańskiego czekoladnika:

  • Bar au Chocolat Chiapas, Mexico 70%
  • Bar au Chocolat Sambirano Valley, Madagascar 70%

 

Najlepsza ciemna w konkursie International Chocolate Awards

Powstał niedawno ważny konkurent nagród Akademii – konkurs International Chocolate Awards („międzynarodowe nagrody czekoladowe”). Stworzono go uwzględniając opinie ekspertów z branży, w decydowaniu o jego formule mieliśmy pewien udział.

Szereg potyczek regionalnych i ostateczny finał w Londynie zakończył się następującym werdyktem:

  • Najlepszą tabliczką ciemnej czekolady wyprodukowanej od ziarna do tabliczki w jednym zakładzie jest surowa(!) czekolada Pacari 70% – ekwadorski produkt z ekwadorskich ziaren odmiany Arriba Nacional.
  • Srebrne nagrody powędrowały do Amano, Domori i firmy Michel Cluizel (odpowiednio USA, Włochy, Francja).