Firma Amedei
(bean to bar)
Miejsce produkcji Pontedera, Toskania, Włochy
Plantacja lub kraj pochodzenia ziaren Jamajka
Strona internetowa http://www.amedei.it
Wygląd opakowania
fot. Amedei
Zawartość kakao: 70%
Waga: 50 g
Składniki: Masa kakaowa, cukier trzcinowy, masło kakaowe, wanilia

 

Mam przyjemność udostępnić kolejną gościnną recenzję. To również czekolada z ziaren z Jamajki, tym razem od toskańskich mistrzów czekolady z Amedei.

 

AMEDEI – JAMAICA  70%

I CRU Cioccolato Fondente Extra

Ocena ogólna: 90/100


Opakowanie:

Nowe opakowania zaproponowane przez Amedei cechuje elegancja i funkcjonalność w jednym (hermetyczna koperta na tabliczkę, mechanizm wielokrotnego zamykania zewnętrznego opakowania). Kolorystyka – na tle czerni bardzo ciepła barwa miodowa – kojarzy się z zachodzącym na Jamajką słońcem; pozwala oczekiwać ciepłych, kwiatowo-owocowych, może egzotycznych aromatów…

Ocena: 90/100

 

 

Barwa i wygląd:

Powierzchnia lekko połyskująca, barwa ciepło-brunatna, średnio ciemna. Faktura regularna.

 

 

Aromaty zapachowe:

Aromaty jak wspomnienie letniego dnia: dominują nuty bardzo ciepłe, ale z owocowymi i orzeźwiającymi akordami tle. Najbardziej wyrazista jest  ciepła nuta tytoniu, nie jest jednak solistką – towarzyszą jej lekkie akordy korzenne (z wyczuwalnym korzeniem pietruszki), odrobina cappuccino,  aż na końcu subtelnie  wyłaniają się  owoce – truskawka i słodko-rześka pomarańcza.

Ocena: 90/100

 

Smak:

Smak konweniuje z aromatami zapachowymi, a wrażenia wywoływane są poprzez harmonijne przechodzenie poszczególnych nut, układających się w dobrze skomponowany bukiet. Nie doznamy tu nadmiernych kontrastów, mogących zakłócić atmosferę letniego popołudnia. Na początku witają nas nuty ciepłe, delikatne – winogrono, gruszka. Nudy jednak Jamaica nie proponuje – po subtelnym preludium czas na dynamiczniejsze doznania: do głosu dochodzą nuty ziołowe – bazylia, majeranek,  z towarzyszącym aromatem świeżo krojonej  pokrzywy i palonych liści. Ten ziołowy bukiet – choć wyraźny – pozwala jednak przebić się kolejnym akordom – pojawia się laskowy orzech, a subtelna goryczka ustępuje miejsca ciepłym nutom. Wyczuwalne stają się truskawki – ale nie takie świeże, poranne, lecz mocno popołudniowe – przesmażone do deseru z dodatkiem melasy. Finezji nadaje całości figlarna poziomka, którą przy jednym kęsie odnajdziemy wyraźnie, przy innym – wyczuwamy tylko jej ślad.

Ocena: 90/100

 

Personifikacja:

Czekolada jak dobry kandydat na współmałżonka – nie nudny, ale też nie napastliwy; zharmonizowany, czasem z goryczką, ale bez nadmiaru złych humorów; z troską – ale też z polotem i bez nadmiaru opiekuńczości.

 

Rekomendacja:

Czekolada idealna na popołudniową sesję letniego odpoczynku w ogrodowym hamaku, pozwala poprzez smaki przywołać emocje z całego letniego dnia, dobrze spełnia się jako źródło inspiracji do refleksji. Raczej dla zrównoważonych smakoszy niż dla szalonych łowców przygód.

 

/by Vitelo/