Kolejny gościnny opis od Vitelo.

Firma Domori
(bean to bar)
Miejsce produkcji None, region Piemontu, Włochy
Plantacja lub kraj pochodzenia ziaren Madagaskar
Strona internetowa http://www.domori.com
Wygląd opakowania Domori Sambirano - opakowanie
fot. Domori
Zawartość kakao: 70%
Waga: 50 g
Składniki: Masa kakaowa, cukier trzcinowy

 

DOMORI Cacao Sambirano 70%

Ocena ogólna: 91/100

Opakowanie:

Plastyka pudełka budzi pewne kontrowersje. Osobom, które nie znają marki Domori, wydaje się ono  obce, niewzbudzające zainteresowania i niezachęcające do sięgnięcia po tabliczkę. Z kolei dla znawców czekoladowych marek – prosta, fioletowo-bordowa kolorystyka ze złotym napisem DOMORI – tle może sygnalizować dostojność bukietu, wyrazistość, spójność i ciepło kompozycji smaków i aromatów. Nieczęsto się zdarza, aby kolorystyka opakowania była dobrze zharmonizowana z aromatem i smakiem – a tutaj właśnie tak jest.

Dodatkowo – duży plus za próżniowe pakowanie w folię – technologia idealna dla zachowania trwałości aromatu.

Ocena: 90/100


Barwa i wygląd:

Półmatowa, ciepło-brunatna, średnio ciemna. Faktura jednolita.

Aromaty zapachowe:

Aromaty mocne, silnie drażniące powonienie. Dominuje suszona śliwka, cynamon, w głębi – rum i subtelniejsze nuty korzenne. Zapach zdaje się zapraszać do degustacji, inspiruje swoją wyrazistością, jest jak solidna, inkrustowana brama, którą można się zachwycać, ale ją  trzeba otworzyć, by poznać, co kryje się za nią.

Ocena: 90/100

 

Smak:

Smaki stanowią rozwinięcie aromatu – nie zaprzeczają mu, ale są jego wytwornym rozwinięciem. Na początku wyczuwamy orzechy nerkowca, a chwilę później dominować zaczyna silna nuta kwasowości, bliska śliwkom mirabelkom – jest to wyraźny akcent tego bukietu. Żółte wesołe mirabelki nabierają po chwili powagi i stają się bogatszymi smakowo owocami – dużymi, choć jeszcze nie w pełni dojrzałymi, suszonymi na słońcu węgierkami. Proces metamorfozy trwa na tyle długo, że można się nim spokojnie delektować. Nuty kwasowości ustępują jednak miejsca cieplejszym akordom bukietu – pojawia się czarna jagoda, uzupełniona ciemnym karmelem. Z ciepłych nut wyłania się delikatna ostrość zielonego pieprzu z subtelną domieszką korzeni. A finisz jest długi… i wieńczą go nuty nerkowca i orzeszków ziemnych. Odczuwana kaskada smaków nieuchronnie przywołuje w finiszu wrażenia jak po spożyciu aromatycznego koniaku.

Ocena: 93/100

 

Personifikacja:

Dojrzałość, dostojność, elegancja –  to wiodące cechy Domori Sambirano. Personifikuje je człowiek szlachetny, o bogatym i uporządkowanym wnętrzu. Sądząc po koniakowym wrażeniu, to pewnie mężczyzna, może właściciel posiadłości ukrytej za bogatą bramą. Jeśli tak – to brakuje mu tylko cygara, które idealnie skomponowałoby się z bukietem.

 

Rekomendacja:

Na deszczowy, pochmurny dzień –  dla pobudzenia zamiast lampki koniaku. W chwili nudy – dla inspiracji i wzbudzenia ciekawych doznań. Przed ważną rozmową – dla dodania pewności siebie.

 

/by Vitelo/