Firma Zotter
(bean to bar)
Miejsce produkcji Bergl, region Styria, Austria
Plantacja lub kraj pochodzenia ziaren Papua Nowa Gwinea
Strona internetowa http://www.zotter.at
Wygląd opakowania
fot. Zotter
Zawartość kakao: 75%
Waga: 2x35g
Składniki: Masa kakaowa, cukier trzcinowy, masło kakaowe, sól.

20 godzin konszowania.

 

Zotter LABOOKO

Papua Neuguinea 75%

Ocena ogólna 80/100

 

Opakowanie

Intrygująca Zotterowska grafika podpowiada, że tak jak postać ukryta pod bogatą maską – czekolada może skrywać bogactwo smaku i aromatu…

 

Zapach

b. intensywny, przenikliwy, bardzo przyjemny, oparty na mieszance przypraw i aromatów ziół, z nutą kawy w tle.

 

Smak

Świetny przykład tabliczki, która ujawnia swój potencjał smaków dopiero przy kolejnych „kęsach”.  Za pierwszym razem czujemy uderzająca jest kwaskowość i goryczkę smaku, wyraźnie dają znać o swojej obecności taniny. Dopiero kolejny kęs pozwala przełamać to pierwsze wrażenie i wyczuwalny zaczyna być bukiet – z kwasowości wyłaniają się owoce cytrusowe, gorzkie zioła, nuta tlącego się w deszczu drewna. Z następnym kęsem bukiet zaczyna się zaokrąglać i pojawiają się owoce – śliwka, gruszka na tle orzeszków ziemnych, z drobną nutą miodu. Finisz jest bardzo długi, jednak za bardzo zdeterminowany kwaskowo-goryczkowym posmakiem tanin. Całokształt smaku zdecydowanie pobudza, orzeźwia – jednak gust poszukujący krągłości smaku i harmonii – nie będzie tu do końca usatysfakcjonowany. Nie można za to odmówić tej czekoladzie, iż rzeczywiście intryguje żywością smaku i mieszanką półtonów, które za każdym razem pozwalają odnieść inne wrażenie. Warto ją spróbować w różnej kondycji – przed śniadaniem i późnym wieczorem, w chwili głodu i po obiedzie – wrażenia będą odmienne.

Smak tej czekolady z pewnością nie pozostawi degustatorów obojętnymi – jednych może zrazić pierwszymi kwaskowo-goryczkowymi nutami, a Ci, którzy pozwolą czekoladzie rozwinąć smakową głębię – poczują się zaintrygowani bukietem.

 

Personifikacja tej czekolady to ktoś dynamiczny, wywierający wyraźne pierwsze wrażenie, ale odkrywający prawdę o sobie stopniowo w miarę kilku spotkań. Trzeba przyznać, że grafika opakowania dość trafnie konweniuje z walorami smaku i zapachu.

 

Rekomendacja

Czekolada dobra dla osób lekko znudzonych, poszukujących wrażeń, ale także cierpliwych w poznawaniu świata i zdolnych do przekonania siebie samych do nowych wrażeń.

 

Ocena:

– Ocena ogólna: 80/100

– Opakowanie: 90/100

– Zapach: 75/100

– Smak: 75/100

/by Vitelo/